نقشه سایت چیست؟ آموزش اصولی نحوه ساخت

راهنمای جامع ایجاد نقشه سایت و معرفی نقشه سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو
پنج شنبه, 21 تیر 1397
981
5.0/5 امتیاز (5 رای)
نقشه سایت چیست؟ آموزش اصولی نحوه ساخت

 نقشه سایت چیست و چه کاربردی دارد؟

نقشه سایت در حقیقت یک لیست بسیار خلاصه از همه لینک ها و عکس های موجود در سایت شماست و با استفاده از این لیست میتوانید چکیده سایت خود را به موتور های جستجو و یا حتی کاربران سایتتان معرفی کنید. در این مقاله هدف ما آموزش نحوه ایجاد یک نقشه سایت یا Sitemap  ساده و استاندارد از محتوای سایت خواهد بود تا با معرفی آن به موتورهای جستجو، روبات های موتورهای جستجو مثل گوگل یا یاهو به آن مراجعه نموده و راحتتر بتوانند لینک ها و قسمت های مختلف سایت شما را بشناسند.

بیاید یه مقدار جزئی تر به موضوع نگاه کنیم

کار اصلی موتور های جستجو پیدا کردن مطالب و محتوای متناسب با عنوانی هست که شما آن را جستجو کرده اید! بنابراین موتورهای جستجو  مثل گوگل، یاهو، بینگ و .. به وسیله روبات های خزنده در سراسر اینترنت و در سایت های مختلف به دنبال محتوای خوب می گردند تا بتوانند لیست نتایج بهتری به شما ارائه دهدند، اما اگر سایت شما یک سایت جدید و نوپا باشد یا یک مطلب جدید در سایت ایجاد کرده باشید ممکن است این پروسه برای موتورهای جستجو بسیار طولانی باشد، علاوه بر این موتورهای جستجو معمولا به وسیله لینک های داخل صفحات مطالب دیگر سایت را پیدا مینمایند بنابراین اگر شما لینک سازی خوبی هم نکرده باشید، این مسئله  برای موتورهای جستجو بسیار سختتر و طولانی تر خواهد بود.

برای حل این مشکل ما از سایت مپ یا نقشه سایت استفاده می کنیم، به این معنا که در یک فایل متنی در فرمت XML  تمامی لینک های سایت را با یک قالب مشخص و استاندارد لیست میکنیم و سپس این نقشه سایت را به موتور های جستجو معرفی میکنیم. پس موتورهای جستجو سریعا متوجه مطالب و قسمت های مختلف سایت شما می شوند و کمک بسیار زیادی در زودتر شناخته شدن شما می نماید.

آیا حتما باید نقشه سایت داشته باشم؟

 همانطور که گفته شد به طور عادی موتورهای جستجو با استفاده از خزنده های خود مطالب را پیدا میکنند و این پروسه ممکن است طولانی باشد، اما داشتن یک نقشه سایت خوب میتواند این پروسه را برای موتورهای جستجو بسیار راحتتر نماید و در نتیجه مطالب شما زودتر در نتایج گوگل نمایان می شوند. اما اگر سایت شما لینک سازی خوبی شده باشد اجباری برای داشتن نقشه سایت نیست هر چند که در هر حالت داشتن یک نقشه سایت استاندارد برای هر سایتی توصیه می شود.

در کل برای موارد زیر یک نقشه سایت ضروریست:

  • سایت های جدید و نوپا که به تازگی راه اندازی و یا بازطراحی شده اند
  • سایت های بزرگ با محتوای زیاد
  • سایت هایی که لینک سازی داخلی و خارجی خوبی روی آنها اعمال نشده باشد و صفحات به درستی به هم مرتبط نشده باشند.

آیا نقشه سایت برای سئوی سایت خوب است؟

پاسخ بلی هست! البته منتظر یک اتفاق خیلی بزرگ نباشید. یک نقشه سایت باعث بهتر دیده شدن سایت شما می شود. دقیقا همان کاری که ما در بحث سئو و بهینه سازی سایت داریم. پس می توان گفت ساخت نقشه سایت نیز بخشی از پروسه بهینه سازی سایت شماست

چه زمانی نقشه سایت ایجاد کنیم؟

با تجربه ای که در این زمینه داشتم معمولا برای سایت های نوپا توصیه میکنم که ابتدا ساختار مطالب را نهایی کنند و سپس نقشه سایت خود را به گوگل معرفی نمایند. توجه داشته باشید که در مراحل اولیه گوگل نسبت به سایت شما بی اعتماد است واگر شما لینک های مطالب سایت خود را تغییر دهید باعث بی اعتمادی بیشتر گوگل نسبت به خود می شوید پس در ایجاد نقشه سایت عجله نکنید و وقتی که از ساختار سایت خود مطمئن شدید نسبت به ایجاد و معرفی سایت خود اقدام کنید معمولا من برای مشتریانی که طراحی سایت را برایشان انجام میدهم توصیه میکنم یک ماه پس از راه اندازی سایت نسبت به ساخت sitemap اقدام نمایند.

چند نوع نقشه سایت داریم؟

نقشه سایت فقط برای موتورهای جستجو نیست  و میتواند برای کاربران شما نیز مفید باشد و کاربران میتوانند با دیدن نقشه سایت شما، یک نمای کلی از سایت داشته باشند و مطالب را راحتتر پیدا کنند. پس ما به طور کلی دو نوع نقشه سایت داریم:

  • نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو مثل گوگل و یاهو و ...
  • نقشه سایت HTML برای کاربران سایت شما

ساختار یک نقشه سایت XML

 قبل از آموزش نحوه ساخت نقشه سایت بهتر است نگاهی مختصر به ساختار کلی آن داشته باشیم. در عکس زیر قسمت های مختلف یک سایت مپ را مشاهده می نمایید:

 

sitemap graph

در اینجا معنای هر یک از المان های نقشه سایت  را توضیح می دهیم:

<urlset> نقشه سایت با این برچسب شروع و با  <urlset/>  خاتمه می یابد.

<url> هر مطلب یا محتوا داخل این برچسب قرار میگیرد.

<loc> آدرس یا Url مربوط به هر مطلب در این قسمت قرار میگیرد.

<lastmod> تاریخ آخرین تغییرات  به فرمت YYYY-MM-DD در اینجا نوشته می شود.

<changefreq> این برچسب بازه زمانی تغییرات را نشان می دهد و به  موتور جستجو میفهمانید که در چه بازه های زمانی باید به این لینک مراجعه نماید تا بتواند تغییرات جدید را ثبت نماید.

<priority> ضریب اهمیت این مطلب یا محتوا که می تواند  در بازه 0.0 تا 1.0 باشد.

 

نکات مهم:

  1. برچسب <loc> اجباری بوده و برچسب های <lastmod> ،<changefreq>  و <priority> اختیاری هستند.
  2. فایل نقشه سایت شما باید روی هاست و پوشه اصلی فایل‌ها قرار گیرد.
  3. تمام آدرس‌ها در نقشه سایت باید مربوط به یک دامنه باشند.
  4. حداکثر طول مجاز برای یک آدرس 2048 کاراکتر است.
  5.  با تنظیم <changefreq>  و <priority> میتوان موتورهای جستجو را وادار به بررسی روزانه سایت خود کنید، این کار به هیچ عنوان توصیه نمیشود زیرا اگر گوگل متوجه غیر واقعی بودن آن شود، کل فایل نقشه سایت شما را نادیده خواهد گرفت.

فایل ایندکس نقشه سایت چیست؟

در برخی از موارد که تعداد لینک های سایت بسیار زیاد هستند، با توجه به تعداد زیاد صفحات و موضوعات یک سایت ساخت چند نقشه سایت لازم میشود. در اینصورت فایل مربوط به هر نقشه سایت باید در یک فایل ایندکس نقشه سایت (Sitemap index file) لیست شود.

اگر سایت شما بیش از 5000 صفحه دارد یا سایز فایل نقشه سایت شما بیش از 10 مگابایت است، استفاده از چند فایل نقشه سایت ضرورت می یابد. در اینصورت به فایل ایندکس نقشه سایت نیز نیاز دارید. البته میتوانید با استفاده از gzip حجم فایل و پهنای باند مورد نیاز را کاهش دهید ولی مطمئن شوید که سایز فایل نقشه سایت شما بعد از فشرده سازی کمتر از 10 مگابایت باشد.

 

sitemap index

 نکات مهم فایل ایندکس

در فایل ایندکس زمان احتمالی تغییرات برای هر فایل نقشه سایت شما بوسیله برچسب <lastmod> مشخص میشود.

معانی برچسب‌های استفاده شده در ایندکس نقشه سایت

<sitemapindex> ایندکس نقشه سایت با این برچسب باز و بسته میشود.

<sitemap> این برچسب اطلاعات مربوط به هر نقشه سایت را در خود جای میدهد.

هر فایل ایندکس میتواند تا 50000 فایل نقشه سایت را در شامل شود.

 

نقشه سایت XML چه فایل‌هایی را پشتیبانی میکند؟

گوگل میتواند پسوندهای متفاوتی را در هر نقشه سایت شناسایی کند. این امر بستگی به محتویات هر سایت دارد و شما با استفاده از نقشه سایت کار را برای موتورهای جستجو راحت میکنید. نقشه سایت XML پسوندهای HTML، Video، Image، Mobile و News را پشتیبانی میکند.

 

 

آموزش ساخت نقشه سایت

اگر تعداد صفحات سایت شما زیاد بزرگ نیست میتوانید با استفاده از الگوی بالا به صورت دستی نقشه سایت را ایجاد نمایید، البته اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا برای سایت خود استفاده میکنید افزونه هایی برای تولید خودکار نقشه سایت در اختیار دارید که کار شما را بسیار راحت خواهند کرد.

 
    اگر از وردپرس استفاده میکنید پیشنهاد ما استفاده از این افزونه هاست:

    Enarion phpSitemapsNG
    Google Sitemap Generator
    XML-Sitemaps
اگر از جوملا استفاده می کنید توصیه میکنم از افزونه های زیر استفاده نمایید:

Jsitemap Pro

OSMap

پس از ساخت نقشه سایت میتوانید با استفاده از ابزارهای زیر درستی المان‌ها و برچسب‌های آن را بررسی کنید:

    XML Sitemaps
    Google Sitemap Validator
    XChecker

نحوه معرفی نقشه سایت به گوگل

ابتدا با استفاده از اطلاعات جیمیل خود در  Google Webmaster Tools  وارد شوید.

google webmaster tools

حال باید سایت خود را به گوگل معرفی نمایید، کافیست روی دکمه ADD A PROPERTY   کلیک کنید و آدرس سایت را به گوگل معرفی نمایید مثال: http://www.webdena.com/

 در مرحله بعد در قسمت مدیریتی هر سایت گزینه Sitemaps را از منوی Crawl انتخاب کنید

 

sitemaps

در مرحله بعد روی دکمه ADD/TEST SITEMAP کلیک کنید تا کادر باز شود توجه کنید که قسمت اول آدرس سایت به طور پیش فرض هست و شما تنها باید قسمت ادامه آن را در کادر وارد نمایید.

 add sitemap

 

به همین سادگی شما نقشه سایت را با موفقیت به گوگل معرفی کردید. البته برای شناسایی کامل لینک ها باید مقداری منتظر شوید و ابتدا در حالت pending خواهد بود.

 

 

 

دیدگاه ها (0)

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است

دیدگاه های خود را بگذارید

ارسال دیدگها به عنوان میهمان
0 کاراکتر
ضمیمه ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت مکانی شما